Masarykovo demokratické hnutí

- Facebook

Masarykova Hluboš

Zámek Hluboš, možnost spolupráce s Masarykovým demokratickým hnutím

Pokud odbočíme z Příbrami na Zdice a Beroun, pokud se budeme držet směru Jince a Hořovice, pojedeme také přes obec Hluboš. Jedeme-li po hlavní silnici v Hluboši, můžeme vidět místy zničený kamenný plot, který měl chránit zámeckou zahradu. Pokud odbočíme z hlavní silnice v místě hospůdky vlevo, projedeme bránou a jsme u zámku. Zámek působí hrozivě. Zvenčí spatříme zpustošenou omítku a mnoho dalších zničených věcí, jen místy se vidí snaha o opravu např. okenních rámů. Zámek byl prvním rekreačním sídlem prezidenta T. G. Masaryka po vzniku Československé republiky. Masaryk zde s rodinou pobýval v letech 1920 až 1921, později se prezidentským letním sídlem stal zámek v Lánech.

Na webových stránkách najdeme sympatické vyjádření o T. G. Masarykovi:

"Obecně prospěšná společnost Zámek Hluboš z.ú. zahájila v listopadu 2020 odkup a obnovu zámeckého areálu a jeho postupné otevření veřejnosti. Uvědomujeme si, že vysoké morální hodnoty, které TGM reprezentoval, jsou silným a stále živým motivem i v dnešní době, a proto je třeba se k nim aktivně přihlásit. Naším cílem je vytvořit ze zámku významné vzdělávací a kulturní centrum s akcentem na historicko-společenský význam osobnosti Tomáše Garrigua Masaryka. Prostor bude otevřený každému, kdo ctí hodnoty jako jsou svoboda, integrita, leadership a služba veřejnosti."

Kéž se tedy tak stane. Masarykovo demokratické hnutí bude jednat s představiteli tohoto zámku. Ukáže se jistě možnost spolupráce.


Josef Dolista
12.12.2021